Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Sekcja wspinaczki sportowej

SEKCJA WSPINACZKI SPORTOWEJ

 

Wspinaczka to najlepszy sport na świecie, w którym po równo liczy się siła fizyczna, technika, psychika i taktyka. Osoby słabsze fizycznie (np. „O rany, nie potrafię się podciągnąć na drążku – to nie dla mnie…”) często nadrabiają braki siłowe świetnym wyczuciem równowagi lub tzw. „lekturą drogi”. Osoby niższe mają dalej do chwytów, ale są lżejsze. Przykłady można mnożyć w nieskończoność, bo każdy wspinacz jest inny fizycznie i każdy ma swoje preferencje, mocniejsze strony i słabsze (nad tymi ostatnimi staramy się pracować najwięcej, bo wtedy najłatwiej o progres). Treningi w zgranej grupie są jedną z najlepszych form motywacji, bo dzielimy się pomysłami, „sprzedajemy sobie patenty” na zrobienie ruchów. Wspinanie to przede wszystkim rywalizacja nie z innymi, a z samym sobą, dlatego tak uzależnia – cały czas chcemy byś lepsi od siebie z poprzedniego treningu!

Trener sekcji Marta Czajkowska

TRENERZY

Marta Czajkowska i Jacek Wacławczyk

 

ROZGRYWKI

Co roku bierzemy udział w Akademickich Mistrzostwach Warszawy i Mazowsza, gdzie zazwyczaj nasi zawodnicy zgarniają złoto, oraz w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie niemal zawsze dostają się do finałów każdej z trzech subdyscyplin i regularnie stają na podium. W klasyfikacji drużynowej AZS UW tylko kilka razy spadło poza miejsca medalowe, natomiast w roku 2019 wywalczyliśmy tytuł Mistrza Polski zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Poza tym wielu zawodników startuje w ogólnopolskich zawodach boulderowych jak Crux Open, Tylko dla kobiet, czy WLB.

 

OSIĄGNIĘCIA

3 m-ce kat. kobiet i kat. mężczyzn – Akademickie Mistrzostwa Polski 2022
1 m-ce kat. kobiet i kat. mężczyzn – Akademickie Mistrzostwa Polski 2019
1 m-ce kat. mężczyzn – Akademickie Mistrzostwa Polski – kwiecień 2018

 

TRENINGI

Osoby, które przejdą przez sito eliminacji muszą przygotować się mentalnie na porządne dwugodzinne treningi odbywające się w poniedziałki i środy w godzinach 17.00-19.00. Spotykamy się na ściance wspinaczkowej UW przy ul. Banacha 2a.

Uczestnicy sekcji wspinaczkowej podnoszą umiejętności techniczne, fizyczne i taktyczne. W czasie treningów pracujemy w małych 2-4 osobowych grupach (choć wspinaczka to sport wybitnie indywidualny) w zależności od posiadanych umiejętności technicznych i warunków fizycznych. Wspinamy się z liną lub bez – na bulderach i obwodach. Duży nacisk przykładamy do tzw. „ogólnorozwojówki”, więc ogólne przygotowanie fizyczne jest jak najbardziej wskazane.

W okresie zimowo-wiosennym staramy się zorganizować dodatkowe treningi na innych warszawskich obiektach (Obozowa, Makak, Crux).

 

Poniedziałek: 17.00-19.00
Środa: 17.00-19.00
CSiR UW ul. Banacha 2a

 

Do sekcji zapraszamy wszystkich, którzy wspinają się regularnie minimum dwa lata, opanowali podstawowe techniki wspinaczkowe, potrafią wspinać się z asekuracją dolną i chcą trenować.

 

KWALIFIKACJE DO SEKCJI SPORTOWEJ W ROKU AKADEMICKIM 2023/24

Studentów chętnych do zobaczenia jak wyglądają treningi we wspinaczce sportowej oraz zakwalifikowania się do sekcji zapraszamy do wzięcia udziału w eliminacjach, które będą odbywać się podczas pierwszych trzech spotkań: 2, 4 i 9 października. Do pokonania będzie 5 dróg, 10 boulderów oraz 2 lub 3 obwody. Oczywiście nie wszystko na raz, każda z tych rzeczy będzie punktowana osobno, a punkty zbierać można przez te kilka dni.

 

Chętni są również proszeni o przesłanie informacji mailowo o swoim doświadczeniu wspinaczkowym (pokonywane trudności OS i RP zarówno z liną jak i na baldach, na ściance i w skałkach), ambicjach oraz swoich mocnych i słabych stronach, np:
„Wspinam się od 3 lat, w tym od roku regularnie, średnio 2x w tygodniu, najczęściej na Cruxie i Makaku. Moja życiówka to 6.2 (6c) RP na panelu i VI.1 w skałach. Dobrze czuję się na pionie, gorzej w przewieszeniu, boję się odpadania.”

 

KONTAKT
e-mail: mczajkowska@uw.edu.pl